Gå till innehåll

Region Jämtland Härjedalen

Ökad konkurrenskraft på en global marknad

Företag i Jämtland Härjedalen har möjlighet att söka stöd för att nå nya marknader, utveckla sin exportförmåga och bygga internationella samarbeten. Att arbeta internationellt handlar inte bara om att sälja utomlands – det handlar om att stärka företagets konkurrenskraft, hitta nya affärsmöjligheter och skapa förutsättningar för långsiktig tillväxt.

Från lokal till global

Du som driver företag i Jämtland Härjedalen bidrar till jobb, innovation och framtidstro i regionen. Samtidigt verkar vi i en region där avstånden är långa och hemmamarknaden relativt begränsad. För många företag finns därför nästa tillväxtresa utanför Sveriges gränser.

Internationalisering handlar om mer än export. Det handlar om att nå nya kunder, bygga nya samarbeten och ta del av kunskap som stärker företaget för framtiden.

Varför satsa internationellt?

Företag som exporterar växer ofta snabbare än företag som enbart verkar på hemmamarknaden. Genom att nå kunder i andra länder öppnas nya affärsmöjligheter och en betydligt större marknad.

Att sälja eller samarbeta utomlands öppnar inte bara nya marknader, utan kan också ge tillgång till nya värdefulla samarbeten – i leverantörsled, produktion eller utvecklingsprojekt. På så sätt ges ditt företag tillgång till ny kompetens, smartare lösningar och vägar till tillväxt.

Företag som verkar på flera marknader blir ofta mindre sårbara för lokala konjunktursvängningar och får bättre förutsättningar för långsiktig tillväxt.

Internationella kunder och samarbetspartners ger tillgång till ny kunskap, nya perspektiv och nya affärsmöjligheter. I många branscher går internationalisering och innovation hand i hand, särskilt inom teknik och industri.

Det är enklare än många tror

Att ta steget ut på en internationell marknad behöver inte vara komplicerat. Många företag börjar med närliggande marknader som Norge, Danmark eller Tyskland.

Samtidigt gör e-handel, digital marknadsföring och digitala möten det enklare än någonsin att nå kunder utanför Sverige.

Stöd på vägen

Regelverk, hållbarhetskrav, dokumentation och finansiering kan upplevas som stora trösklar att ta sig förbi. Många av dessa insatser kan medfinansieras genom regionala företagsstöd. Just nu finns dessutom särskilda medel avsatta inom ramprojektet Internationell konkurrenskraft.

Vilka länkar ska in? Vilka loggor ska in, är det RJH och EU-loggorna nedan?

Bild på EU-flaggan och texten "Medfinansieras av Europeiska unionen".
Logotyp för Region Jämtland Härjedalen.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
24 aug, 2026