Gå till innehåll

Region Jämtland Härjedalen

Besökare - saker att tänka på

Här samlar vi kort information om saker som är bra för dig att tänka på när du besöker Östersunds sjukhus.

Besökstid för avdelningar

Sjukhusets huvuentré är öppen alla dagar mellan klockan 06-20 men besökstiden varierar mellan sjukhusets olika avdelningar.
Se repektive avdelnings besökstid på 1177.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Är besökstiden inte angiven där kan du ringa avdelningen och fråga.

Blommor

Blommor som inte är starkt doftande är tillåtna på de flesta avdelningarna, dock är inga blommor tillåtna vid allergi.
Fråga personalen först.

Värdesaker och kontanter

Sjukhuset ansvarar inte för värdesaker. Ta endast med det mest nödvändiga till sjukhuset. Om du är patient som har inkommit akut kan du be gärna att ta hem värdesaker du kom in med.

Foto- och filmförbud

Alla ska kunna känna sig trygga här i Region Jämtland Härjedalens lokaler. Vill du ta foton eller filma under ditt besök? Be personalen om lov först. Alla som syns på bild eller film måste också ha sagt ja till det. En selfie kan vara okej – men ta den med hänsyn, så att verksamheten inte störs och att ingen hamnar på bild mot sin vilja. Tack för att du respekterar allas rätt till sekretess och personlig integritet!

Läs mer i regler för fotografering filmning och ljudsinpelning i Region Jämtland Härjedalens lokaler Länk till annan webbplats..

Telefonkontakter

Vi har som målsättning att ägna så mycket tid som möjligt till patienterna. Därför önskar vi att kontakten mellan avdelningen och anhöriga samordnas till en person.

Hälsa inte på om du är sjuk

Om du eller någon du haft nära kontakt med haft magsjuka, vinterkräksjuka eller liknande symtom från mag-tarmkanalen de senaste tre dygnen vill vi att du avstår från besök.
Eventuell smitta till inneliggande patienter kan få stora konsekvenser.

Om du inkommer som patient är det viktigt att du berättar om eventuell smittorisk så att vi kan vidta försiktighetsåtgärder.